Novinka

06. 12. 2010

Pamätnú tabuľu Jána Langoša odhalí minister vnútra Daniel Lipšic

Pamätná tabuľa Jána Langoša, ktorú z budovy Najvyššieho súdu počas jej rekonštrukcie zložili a neskôr poslali na Ministerstvo dopravy, bude opäť visieť. V piatok 10. decembra ju odhalia pred pôvodnym sídlom Ústavu pamäti národa na námestí SNP zástupcovia Nadácie Jána Langoša.

 

Po tragickej smrti Jána Langoša 15. júna 2006 sa Langošovi priatelia a známi vo verejnej zbierke poskladali na pamätnú tabuľu. Na budovu, v ktorej sídlil Ústav pamäti národa (ÚPN), ju osadili symbolicky 17. novembra 2007. Počas rekonštrukcie budovy, ktorá bola Ministerstvom spravodlivosti prevedená na Najvyšší súd, bola tabuľa zvesená a na niekoľko mesiacov uložená do skladu. Neskôr tabuľu poslali na Ministerstvo dopravy, kde má ÚPN prenajaté nové priestory.

Počas premiestňovania a uskladnenia tabule po rôznych skladoch vznikla verejná debata a polemika o tom, kde má pamätná tabuľa svoje dôstojné miesto. Najvyšší súd argumentoval tým, že nemá právo nakladať s cudzím majetkom a tabuľu nemôže opäť nainštalovať. Autor tabule Ján Hoffstädter, ako aj riaditeľ ÚPN Ivan Petranský zastávajú názor, že tabuľa by mala visieť na pôvodnom mieste.

Taktiež Občianska konzervatívna strana žiada „o dodržiavanie úcty a piety k Jánovi Langošovi a o navrátenie pamätnej tabule na pôvodné miesto, a to napriek tomu, že dnes už v tejto budove nesídli ÚPN, ale jej vlastníkom je Najvyšší súd SR."
„Je to pamiatka na konkrétnu udalosť, veď Langoš v tej budove sídlil, ľudia tam po jeho smrti spontánne nosili kvety, logika mi hovorí, že by tabuľa mala ostať tam,"
vyjadril sa Ladislav Snopko, člen správnej rady Nadácie Jána Langoša a zároveň člen fondu Mosty, ktorý bol pôvodne vlastníkom tabule. 

Nadácia Jána Langoša sa obrátila listom priamo na predsedu Najvyššieho súdu. „Požiadali sme pána Harabína, aby umožnil vrátiť pamätnú dosku na jej pôvodné miesto. Dostali sme štvorriadkovú odpoveď - nesúhlasíme s jej navrátením. Pamätné tabule naposledy skladal komunistický režim a tak nám neostávalo nič iné, iba hladať riešenia, ktoré by tabuľu vrátili na jej pôvodné miesto," uviedol Filip Vagač, správca Nadácie Jána Langoša. Pamätná doska teda bude umiestnená na mramorovej stéle, ktorá bude stáť 50 cm pred budovou Najvyššieho súdu, ktorá je bývalým sídlom Ústavu pamäti národa.

 

Pozrite si oficialnu odpoved z Najvyššieho súdu http://njl.sk/Default.aspx?CatID=12&NewsID=72

 

Odhalenie pamätnej tabule Jána Langoša pred bývalou budovou Ústavu pamäti národa na Nám. SNP sa uskutoční v piatok 10. decembra o 17:30 a odhalí ju minister vnútra Daniel Lipšic.  

 

archív noviniek
Mailing list

Prihláste si odber noviniek do Vašej schránky

odošli
Sponzori
Millennium000Pixelfereration
Partneri
cef