2017

Nadácia Jána Langoša udelila v tomto roku medzinárodnú cenu Joachimovi Gauckovi, národnú cenu Jánovi Benčíkovi a po prvý krát aj mimoriadnu cenu, ktorú získal Denník N.

Cenu Jána Langoša udeľuje nadácia tým, ktorí svojim životom zanechali hlbokú stopu v spoločenstve, v ktorom žili. Tento rok ocenila Nadácia Jána Langoša najmä odvahu a neúnavnú vytrvalosť pri odhaľovaní pravdy a snahu o rozširovanie demokratického priestoru v Európe.

Dňa 23. 03. 2018 v Aule Univerzity Komenského v Bratislave prevzal z rúk Gabriely Langošovej, predsedníčky správnej rady nadácie, medzinárodnú Cenu Jána Langoša, Joachim Gauck, jedenásty prezident Nemeckej spolkovej republiky (2012 – 2017) a zakladateľ nemeckého úradu pre spracovanie dokumentov bývalej tajnej polície NDR. Nadácia ocenila jeho celoživotný, neústupný a odhodlaný postoj k otázke vysporiadania sa s totalitnou minulosťou a za neustále pripomínanie spoločenskej hodnoty slobody a našej zodpovednosti za ňu. Laudátio predniesol slovenský literárny vedec a politik Peter Zajac.

Laureátom národnej Ceny Jána Langoša sa stal Ján Levoslav Benčík, slovenský občiansky aktivista a bloger, ktorý na sociálnych sieťach a internete dobrovoľne vyhľadáva extrémistické príspevky a následne ich zverejňuje vo svojom blogu. Cenu získal  za svoju vytrvalosť a odvahu pri odhaľovaní pravdy a za výrazný prínos k ochrane demokracie pred totalitou. Laudátio predniesla slovenská novinárka a spisovateľka Ľuba Lesná.

Na záver udelila Nadácia Jána Langoša prvý krát aj jedno mimoriadne ocenenie a to celej redakcii Denníka N za veľkú dávku odvahy v boji za slobodu slova a nezávislosť novinárov. Laudatio na Denník N predniesol Erik Tabery, šéfredaktor českého týždenníka Respekt.

Večerom sprevádzal správca nadácie Filip Vagač. Úvodné a záverečné chvíle patrili už tradične Jozefovi Luptákovi a jeho nádhernej hre na violončelo.

Po ukončení ceremoniálu sa v Malej scéne konala Diskusia s názvom Médiá a moc o súčasnej problematike nezávislosti a významu médií pre demokraciu. Diskutovali Erik Tabery, Iveta RadičováMatúš Kostolný, diskusiu moderoval Martin Šimečka. 

Mailing list

Prihláste si odber noviniek do Vašej schránky

odošli
Sponzori
Millennium000Pixelfereration
Partneri
cef