Novinky archív

05. 09. 2018

Výzva poslancom NR SR z Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny

Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci,

Veľmi si vážime Vašu službu verejnému blahu Slovenskej republiky.

Keďže v tomto období NR SR stojí pred voľbou nových členov Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN), dovoľujeme si Vás ako členov výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny vyzvať na dôsledné vypočutie kandidátov na členov Správnej rady ÚPN.

Sme presvedčení, že dôsledné vypočutie kandidátov má zahŕňať aj možnosť klásť otázky zo strany zástupcov verejnosti a médií. Preto vás vyzývame, ako členov gestorského výboru, aby ste to počas zasadnutia výboru umožnili.

Veríme, že sa takto spoločne pričiníme o lepšie fungovanie Ústavu pamäti národa.

S pozdravom,

Marcel Mikolášik
Iniciatíva Pamätaj                                       
                                                  
Filip Vagač
Nadácia Jána Langoša
               
Sandra Polovková
Post Bellum o.z.

viac

23. 03. 2018

Nadácia Jána Langoša ocenila Joachima Gaucka, Jána Benčíka a Denník N.

Cenu Jána Langoša udeľuje nadácia tým, ktorí svojim životom zanechali hlbokú stopu v spoločenstve, v ktorom žili. Tento rok ocenila Nadácia Jána Langoša najmä odvahu a neúnavnú vytrvalosť pri odhaľovaní pravdy a snahu o rozširovanie demokratického priestoru v Európe.

 

viac

19. 03. 2018

Nadácia Jána Langoša opäť udelí Cenu Jána Langoša.

Dňa 26.03.2018 udelí Nadácia Jána Langoša opäť Ceny Jána Langoša.

 

 

viac

01. 10. 2017

Stanovisko Nadácie Jána Langoša k schváleniu novely zákona, ktorá mení a dopĺňa zákon č. 553/2002 Z. z. o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a o založení Ústavu pamäti národa a o doplnení niektorých zákonov (zákon o pamäti národa) v znení neskorších predpisov

Nadácia Jána Langoša s obavami sleduje dianie ohľadne Ústavu pamäti národa (ďalej len ÚPN) a opätovne konštatuje, že ÚPN sa smrťou jej zakladateľa a ideového tvorcu Jána Langoša stal predmetom politických bojov a stratil svoj Langošom stanovený smer a charakter. Aj novela zákona č. 553/2002 Z.z. o ÚPN je  len ďalším krokom v  tomto politickom súboji a jej cieľom nebola náprava doterajšieho stavu, ale pokračovanie ovládnutia ÚPN a likvidácia jeho pôvodného poslania.

Voľba 3 členov správnej rady  ÚPN, ktorá onedlho prebehne,  môže doterajší vývoj v istej miere zvrátiť, preto apelujeme na všetkých, od ktorých výsledok tejto voľby závisí, aby si uvedomili spoločenskú dôležitosť ÚPN a zvolili na uvoľnené miesta ľudí pevného charakteru a morálky, ktorí sa svojím doterajším životom a konaním jasne vyhranili voči obom ideológiám znetvorujúcim tvár našej krajiny- fašizmu aj komunizmu.

 

viac

23. 06. 2017

Nie novele zákona o pamäti národa

Nadácia Jána Langoša sa pripája k protestom proti novele zákona o pamäti národa, ktorý nám ukladá povinnosť odkrývať pravdu o našej minulosti, aby sa nezopakovala. Ján Langoš tento zákon a tiež štruktúru ÚPN dlho pripravoval a inšpiroval sa aj inými krajinami. Chcel, aby ústav zostal živý a nezávislý. Živý teda interaktívny, otvorený ľuďom a nezávislý na politickej situácii krajiny. Aby neslúžil len úzkej odbornej obci alebo ako nakladateľstvo propagačnej literatúry.

viac

12. 06. 2017

Odkrývanie 2017: 15.06.2017 o 18,00 v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada

Už po piaty raz si v bystrickom kultúrnom centre Záhrada pripomenieme pamiatku a odkaz Jána Langoša.
Odkrývanie 2017 sa bude konať 15. júna 2017 a začne sa o 18:00 hod. diskusným panelom, v rámci ktorého bude predstavená kniha Alexandra Balogha Ján Langoš. Strážca pamäti.
O 20,00 hodine pride do Záhrady odohrať svoj koncert aj legenda slovenského hudobného undergroundu
Bez ladu a skladu.

viac

16. 01. 2017

Diskusia nad knihou Ján Langoš. Strážca pamäti. v knižnici Václava Havla v Prahe

16.1.2017 o 19,00 predstaví Knihovna Václava Havla v Prahe knihu Alexandra Balogha o Ján Langoš. Strážca pamäti.

viac

09. 01. 2017

Slovenský prezident Andrej Kiska ocenil Jána Langoša in memoriam Radom Ľudovíta Štúra prvej triedy

Ján Langoš dostal 9.1.2017 od slovenského prezidenta Andreja Kisku in memoriam Rad Ľudovíta Štúra I. za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a za zachovávanie pamäti národa. Ocenenia prevzala jeho manželka Gabriela Langošová.

viac

13. 12. 2016

Cena Jána Langoša za rok 2016

Milí priatelia, radi by sme sa Vám poďakovali za to, že Ste v takom veľkom počte prišli podporiť Cenu Jána Langoša a tým aj myšlienku pravdy, občianskej odvahy a snahu o zachovanie pamäti. Ukázalo sa, že sme stále tu, silní a že sa pamätáme. 

Nadácia Jána Langoša

viac

17. 11. 2016

Cena Jána Langoša za rok 2016 v promočnej Aule UK

POZOR ZMENA!

Nadácia Jána Langoša udelí Cenu Jána Langoša v Aule Univerzity Komenského na Šafárikovom nám. 6 v Bratislave.

Zajtra 10. decembra o 17,00 hod. udelí Nadácia národnú a medzinárodnú Cenu Jána Langoša za rok 2016 a zároveň si pripomenie jeho nedožitú sedemdesiatku životopisnou knižkou „Ján Langoš, Strážca pamäti“, ktorú vydáva Artfórum v spolupráci s Nadáciou.Knihu pokrstia Marián Varga a Vladimír Merta.

Po skončení ceremoniálu sa program presunie do Malej scény STU, kde bude možné absolvovať záverečnú časť slávnostného večera scénické čítanie pôvodnej dokumentárnej hry Ľuby Lesnej "Supy verzus klarinet", Divadelné predstavenie sa začína o 19,30.

 

viac
1/4
Mailing list

Prihláste si odber noviniek do Vašej schránky

odošli
Sponzori
Millennium000Pixelfereration
Partneri
cef